ricoh

Jeżeli nie znalazłeś w wybranych urządzeniach czegoś dla siebie, sprawdź pełną listę produktów firmy Ricoh.

urządzenia innych marek

Urządzenia wielofunkcyjne
Drukarki
Cyfrowe powielacze

Oferty urządzeń używanych

W tym momencie nie mamy w ofercie używanych urządzeń.

Dobierz drukarkę

Drukarka jest jednym z najczęściej kupowanych dodatkowych elementów zestawu komputerowego. Szeroka gama urządzeń dostępnych na rynku i działania marketingowe producentów sprawiają, że jej kupno stawia nas w obliczu niełatwego wyboru. Jak kupić sprzęt najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i nie przepłacić?
Biorąc pod uwagę technologię tworzenia wydruków urządzenia dzielimy na:

  • Atramentowe – druk tworzony jest z mikroskopijnych kropel atramentu natryskiwanych na papier.
  • Laserowe– obraz tworzony jest przez wtopienie w papier kolorowego proszku – tonera, który wstępnie nanoszony jest na papier za pośrednictwem naładowanego elektrycznie bębna (obraz z ładunków elektrycznych na bębnie rysowany jest właśnie laserem).
  • Termosublimacyjne – obraz tworzony jest przez odparowanie lub odciśnięcie barwnika z taśmy na papier.
  • Igłowe – igły uderzające w papier przez barwiona taśmę tworzą obraz z kropek. Ten typ urządzeń jest obecnie wykorzystywany przede wszystkim w firmach, gdzie niezbędne jest szybkie drukowanie dokumentów w kilku kopiach na raz.

Słownik pojęć

związanych z drukarkami

Bluetooth

Stosunkowo rzadko spotykany w drukarkach interfejs bezprzewodowy. W praktyce wykorzystywany jedynie do drukowania zdjęć z telefonów komórkowych.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blaK)

Stosowany w poligrafii, druku kolorowym oraz materiałach barwiących zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich.

Czytnik kart pamięci

Drukarki dedykowane (choćby częściowo) do zdjęć zwykle wyposażone są w czytnik pozwalający na bezpośrednie podłączenie karty pamięci. Najczęściej odczytywanymi formatami są SD, Memory Stick oraz ich pochodne, rzadziej xD i Compact Flash.

DPI – rozdzielczość drukarki (ang. dot per inch)

Ilość punktów na cal 2,54 cm – im więcej tym wydruk bardziej szczegółowy. W wypadku drukowania zdjęć zalecaną wartością jest nie mniej niż 300 dpi. Skanowanie slajdów powinno odbywać się z co najmniej 1200 dpi.

Duplex

Funkcja drukowania po obu stronach kartki. Zazwyczaj jest to dodatkowy moduł dołączany do drukarki umożliwiający odwracanie arkusza papieru. W wypadku urządzeń atramentowych problemem jest schnięcie tuszu. Mokry tusz brudzi rolki, więc wydruk musi wyschnąć zanim zostanie zadrukowana druga strona. W przypadku urządzeń laserowych rozgrzany toner może przyklejać się do mechanizmów wewnętrznych i niszczyć urządzenie – nie wszyscy producenci dopuszczają drukowanie po obu stronach kartki.

Ethernet / łącze sieciowe (RJ-45)

Obecne w biurowych, oraz lepiej wyposażonych modelach domowych. Dedykowane dla użytkowników posiadających sieć lokalna w domu. Pod względem funkcjonalności przegrywa jednak z połączeniem bezprzewodowym.

GDI (Graphical Device Interface)

Wewnętrzny system rasteryzowania stron systemu Windows. Całe przetwarzanie obrazu na instrukcje zrozumiałe przez drukarkę wykonywane jest przez procesor komputera. Umożliwia to produkcję tańszych drukarek, które nie muszą być wyposażane w procesor przetwarzający dane. Takie drukarki są jednak w stanie pracować jedynie z systemem Windows.

Gramatura papieru

Waga papieru w gramach na metr kwadratowy. Gramatura pośrednio przekłada się na grubości i jakość papieru. Papier kserograficzny ma gramaturę około 90g/m2, a fotograficzny min. 190g/m2. Ponieważ jednak współczesne papiery fotograficzne do drukarek atramentowych bardziej przypominają plastik niż papier ocena ich jakości wyłącznie na podstawie gramatury może być myląca.

LED (Light-Emitting Diode)

Wdruku laserowym diody LED odpowiadają za emitowanie światła, które pozwala na nanoszenie obrazu na bęben.

LPT

Nnajstarszy z drukarkowych interfejsów, czyli port równoległy (IEEE184). Ma postać 25-pinowego złącza szpilkowego. Opracowany w 1994r. Zapewnia prawidłowa transmisję na odległość 2 m (przy lepiej wykonanych kablach do 5m). Prędkość transmisji to ok. 2 Mbit/s dla najszybszej wersji ECP. Nie umożliwia podłączania hot-plug. Obecnie praktycznie już niespotykany.

Pamięć RAM

W pamięci RAM drukarka przechowuje stronę zanim zostanie ona wydrukowana. Dodatkowo część pamięci może przechowywać wyniki obliczeń procesora.

PCL (Printer Command Language)

opracowany przez Hewlett-Packard język obsługi drukarek laserowych i atramentowych.

Pictbridge

Opcja umożliwiająca sterowanie drukarką bezpośrednio z podłączonego do niej aparatu fotograficznego.

PostScript

Opracowany przez Adobe język opisu strony stanowiący standard w wytwarzaniu druków.

Procesor RIP

Sposób przedstawiania danych (drukowanych dokumentów) zrozumiały dla drukarki. Procesor drukarki (RIP – Raster Image Procesor) przetwarza tak podane informacje w komendy zrozumiałe dla drukarki, czyli w rastrowy obraz gotowy do druku. Najpopularniejszym jeżykiem opisu stron jest Postscript, oraz opracowany przez HP – PCL.

Technologia termiczna

Jedna z technik druku atramentowego. Wystrzelenie kropli z dyszy następuje na skutek gwałtownego podgrzania jej w głowicy. Korzystając z tej metody można z jednej dyszy wystrzelić w ciągu sekundy znacznie więcej kropli niż przy wykorzystaniu metody piezoelektrycznej.

Technologia piezoelektryczna

Jedna z technik druku atramentowego. Wystrzelenie kropli z dyszy następuje na skutek wypchnięcia jej przez element piezoelektryczny (odkształcający się pod wpływem napięcia). Głowice piezoelektryczne są droższe w produkcji, ale trwalsze od termicznych i bardziej precyzyjne pod względem umiejscawiania kropli tuszu na papierze.

Toner

Barwny proszek stosowany do otrzymywania obrazu. Z określeniem tym jest często utożsamiana kaseta zawierająca toner.

Tusz pigmentowy

Tusz, w którym barwnik jest w postaci cząsteczek stałych (pigmentów) umieszczonych w zawiesinie. Taki tusz patrząc pod światło jest nieprzezroczysty. Zaletą tuszu pigmentowego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, promienie UV, tarcie. Wadą – dość duża wielkość kropli, utrudnione mieszanie się z innymi kolorami.

Tusz barwnikowy

Ma postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy, barwnik został tu rozpuszczony w rozpuszczalniku. Zaleta to możliwości tworzenia bardzo małych kropli. Wadą – podatność na czynniki zewnętrzne. Tusze pigmentowe i barwnikowe nie mogą być mieszane w zasobniku lub głowicy, gdyż cząstki pigmentu w połączeniu z rozpuszczalnikiem tworzą galaretę zaklejająca dysze.

Rasteryzacja

Zabieg polegający na przedstawieniu elementów obrazu na urządzeniu o skończonej rozdzielczości, oraz symulacja obrazu o wielu odcieniach koloru za pomocą znacznie mniejszej liczby barw i odcieni ułożonych w odpowiednie wzory dające złudzenie innego koloru.

USB

Najpopularniejszy obecnie i najbardziej wszechstronny interfejs komputerowy. Wersja 2.0 oferuje przepustowość do 480 Mbit/s, jednak wielu drukarkom wystarcza także połączenie w wersji 1.1 (1,5 Mbit).

WiFi

Łącze bezprzewodowe. W większości drukarek karta WiFi jest zgodna ze standardem 802.11 b/g, rzadko – n. Wymaga posiadania routera lub karty sieciowej WiFi w komputerze. Największą zaleta WiFi jest możliwość postawienia drukarki z dala od komputera.

Wielkość kropli

Parametr oprócz rozdzielczości decydujący o dokładności odtworzenia detali na zdjęciu. Podawana w piktolitrach – obecnie drukarki atramentowe charakteryzują się wielkością kropli od 5 do 1,3 pl dla tuszów barwnikowych i powyżej 10 dla pigmentowych.

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać to:
„Gdzie drukarka będzie używana?”.

Ze względu na miejsce wykorzystania sprzętu, drukarki dzielimy na te kierowane:

  • do użytkowników domowych
  • do zastosowań biurowych.

W tym drugim wypadku wymagania stawiane przed sprzętem są znacząco wyższe.
Przed zakupem urządzenia warto się również zastanowić:

  • jaki typ dokumentów głównie drukujemy? (tekst, grafika kolorowa, zdjęcia)
  • jak dużo wydruków tworzymy w ciągu miesiąca?
  • jak często drukujemy?

Domowe urządzenie wielofunkcyjne
Jeżeli potrzebujemy drukarki do domu, o możliwie uniwersalnych możliwościach i niezbyt drogiej, jedynym rozsądnym wyjściem jest zakup drukarki atramentowej. Umożliwi to drukowanie zarówno tekstów, jak i zdjęć – obecnie praktycznie wszystkie modele drukują zdjęcia na co najmniej akceptowalnym poziomie.
Warto przy tym rozważyć wybór urządzenia wielofunkcyjnego. Po pierwsze znalezienie drukarki atramentowej bez wbudowanego skanera jest obecnie coraz trudniejsze. Po drugie skaner umożliwia zamianę drukarki w kserokopiarkę. Czasami też przydaje się do wprowadzenia do komputera jakiegoś dokumentu.
Domowa, uniwersalna drukarka powinna być urządzeniem tanim, lub ze średniej grupy cenowej. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na koszty eksploatacji, czyli inaczej mówiąc ceny zasobników. Bardzo często zakup kompletu jest droższy niż nowa drukarka i od kupna nowej użytkownika powstrzymuje jedynie fakt, że w komplecie nie dostanie normalnych, lecz jedynie startowe zasobniki o małej wydajności.
W wypadku urządzeń atramentowych największym problemem jest zasychająca głowica. Jeżeli drukarka będzie rzadko używana trzeba włączyć ja raz na tydzień i wydrukować przynajmniej jedną stroną kolorowej grafiki. Uchroni nas to od późniejszych problemów i straty dużej ilości atramentu na czyszczenie głowicy.
Najważniejsze cechy domowej drukarki
• Technologia druku – atramentowa
• Rozmiar papieru – A4
• Rozdzielczość druku:
– w czerni – co najmniej 4800×1200 dpi
– w kolorze – co najmniej 1200×4800 dpi

• Typ skanera – płaski kolorowy
• Rodzielczość skanera – co najmniej 600×1200 dpi, głebia koloru 48 bit

• Ilośc kolorów – CMYK – czarny, purpurowy, błękitny, żółty
• Koszt druku – nie większy niż 20 groszy za stronę tekstu i 4 zł za zdjęcie A4

• Interfejs z komputerem: USB 2.0
• Inne funkcje – mile widziany czytnik kart pamięci flash

• Szybkość druku – bez znaczenia
• Obciążalność drukarki – bez znaczenia
• Szybkość skanera – bez znaczenia
Laserowe drukarki monochromatyczne
Jeżeli nasze domowe wydruki to głównie tekst, trzeba pomyśleć przede wszystkim o niedrogim laserze monochromatycznym. W porównaniu z urządzeniami wykorzystującymi atrament to znacznie niższe koszty druku.
Podstawową różnicą, którą łatwo zauważyć w budowie drukarek laserowych, jest połączenie bębna z zasobnikiem i tonerem, lub rozdzielenie tych elementów. Każda z tych konstrukcji ma swoje wady i zalety. Oddzielenie pudełka z tonerem od bębna sprawia, że zasobnik z proszkiem jest stosunkowo tani. Wadą, że wymiana bębna w tańszych modelach jest zazwyczaj nieopłacalna – lepiej kupić nową drukarkę.
Z kolei toner zintegrowany z bębnem gwarantuje przy każdej wymianie tego elementu wzorową jakość druku, a przy ewentualnej usterce tego podzespołu jego wymiana kosztuje tyle, co nowy zasobnik. Wada jest to, że taki zasobnik jest zauważalnie droższy od samego pudełka z tonerem.
Podczas wybierania drukarki laserowej, z której będziemy intensywnie korzystać (minimum 1000 wydruków miesięcznie) zalecamy przeprowadzić kalkulację. Tworzymy tabele z interesującymi nas modelami, wpisujemy ich cenę, oraz koszty materiałów eksploatacyjnych i okresy ich wymiany. Następnie obliczamy całkowity koszt użytkowania drukarki po 5, 10 15 i 20 tysiącach wydruków – wliczamy w to cenę zakupu i koszty materiałów eksploatacyjnych zużytych dla takiej ilości wydruków.
Z takiej tabeli dowiemy się, która drukarka jest najbardziej opłacalna gdy drukujemy mało, a jaka gdy drukujemy dużo. W zależności od natężenia eksploatacji droższe urządzenie o niższym koszcie druku zwróci się już po roku eksploatacji, a niekiedy dopiero po 5-6 latach co stawia pod znakiem zapytanie sens takiej inwestycji.
Najtańsze drukarki laserowe wcale nie drukują dużo taniej od dobrych atramentówek – koszt strony A4 tekstu na takim laserze to 6-15 groszy, zaś w wypadku domowych drukarek atramentowych stworzenie takiego samego dokumentu kosztuje 10-30 groszy.
Najważniejsze cechy drukarki specjalizowanej do domu
• Technologia druku – laserowa mono
• Rozmiar papieru – A4
• Rozdzielczość druku: w czerni – co najmniej 600×600 dpi

• Typ skanera – płaski kolorowy
• Rodzielczość skanera – co najmniej 600×1200 dpi, głebia koloru 48 bit

• Koszt druku – nie większy niż 15 groszy za stronę tekstu

• Interfejs z komputerem: USB 2.0

• Szybkość druku – bez znaczenia
• Obciążalność drukarki – bez znaczenia
• Szybkość skanera – bez znaczenia
Laserowe drukarki kolorowe
Co prawda kolorowa drukarka laserowa nie kosztuje już dziś majątku (można dostać taki model poniżej 1000 zł) ale warto pamiętać, że sprawdzi się on tylko przy druku grafiki. Fotografie drukowane laserem są matowe i płaskie. Przyczynia się do tego brak wysokiej jakości papierów fotograficznych (wykorzystanie papieru do atramentówki to najlepsza droga do zniszczenia drukarki przez zaklejenie fusera).
Wybierając drukarkę kolorową należy unikać modeli z tzw. karuzelą, a wybierać te o przebiegu liniowym. Różnica pomiędzy tymi modelami polega na innym ustawieniu kolorowych głowic – w urządzeniach linowych – w rzędzie (każdy kolor ma swój bęben), w karuzelowych bęben jest jeden i w czterech przebiegach nakładane są kolejno składowe kolory. W praktyce urządzenia karuzelowe drukują znacznie wolniej od tych z przebiegiem liniowym.
Drukarki do małego biura
Kupując drukarkę do małego biura w pierwszej kolejności należy ustalić, czy potrzebne nam są wydruki kolorowe, oraz ile wydruków w ciągu miesiąca będziemy wykonywać.
Jeśli potrzebujemy kolorowych wydruków warto zainwestować w biurową drukarkę atramentową, ma ona ta zaletę, ze jest w stanie wydrukować lepsze zdjęcia niż kolorowy laser, a strona A4 tekstu kosztuje nawet 4 grosze.

Jeżeli kolor nie jest potrzebny, warto wybrać monochromatyczną drukarkę laserową. Szczególną uwagę należy zwrócić na obciążalność urządzenia, tak aby nie kupić modelu który zostanie zajechany na śmierć po kilku miesiącach. Nie warto jednak inwestować w sprzęt, który kilkukrotnie przewyższa nasze wymagania pod względem wydajności.
Podobnie jak w wypadku doboru drukarki laserowej do domu, należy obliczyć całkowity koszt użytkowania dla wartości 10, 20, 30. 50 tys. wydruków i dopiero na tej podstawie wybierać najbardziej ekonomiczne urządzenie.
Elementami na które należy dodatkowo zwrócić uwagę jest złącze sieciowe, w praktyce niezbędne do sprawnego współdzielenie drukarki, oraz podajnik o pojemności 500 stron.

Oczywiście zamiast drukarki można kupić urządzenie wielofunkcyjne, które rozwiąże nam problem kopiowania materiałów. Warto w takim wypadku wybrać model umożliwiający skanowanie dokumentów z automatycznym konwertowaniem ich do formatu PDF i zapisywaniem na pendrive.
Najważniejsze cechy
• Technologia druku:
– wydruki kolorowe – atramentowa
– wydruki czarno-białe – laserowa mono
• Rozmiar papieru – A4

• Rozdzielczość druku:
– w czerni – co najmniej 600×600 dpi
– w kolorze – co najmniej 1200×4800 dpi

• Typ skanera – płaski kolorowy
• Rodzielczość skanera – co najmniej 600 dpi, głebia koloru 48 bit

• Ilośc kolorów (atramentowa) – CMYK – czarny, purpurowy, błękitny, żółty
• Koszt druku – maksymalnie 10 groszy za stronę A4 tekstu

• Interfejs z komputerem: USB 2.0, mile widziane WiFi, ethernet

• Szybkość druku – co najmniej 10 stron /minutę dla tekstu A4
• Obciążenie – od 2000 stron/miesiąc
Drukarki do dużego biura
Drukarka pracująca w dużym biurze musi przed wszystkim cechować się odpowiednią obciążalnością – 10 tysięcy stron miesięcznie to rozsądne minimum. Bezwzględnie powinna być wyposażona w port sieciowy ethernet. Musi mieć co najmniej dwa zamykane podajniki papieru (A3 i A4) każdy mieszczący po 500 arkuszy, oraz dodatkowy podajnik ręczny.
Jeżeli drukujemy naprawdę duże ilości dokumentów opłaca się zainwestować w droższe urządzenie, bo w takim wypadku koszt druku strony A4 tekstu może spaść nawet do 1 grosza. Przy założeniu, że drukujemy około 10 tys arkuszy miesięcznie, oszczędzamy miesięcznie min 500 zł, więc najdalej po roku taki sprzęt „zarobi na siebie”.

Doskonałym rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne, które będzie pełnić także rolę kserokopiarki. Warto zadbać aby możliwe było takie skonfigurowanie skanera, aby zapisane w formacie PDF materiały wysyłane były siecią na wskazany adres mailowy, lub do konkretnego katalogu sieciowego lub komputera.
W zależności od potrzeb można zastanowić się nad urządzeniem o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa. Jest to na tyle poważny problem, że stosowne procedury i metody opisano w normie ISO 15408AL.
Najpowszechniejszą metodą zabezpieczania jest buforowanie dokumentu przed wydrukiem do chwili, gdy jego właściciel nie podejdzie do drukarki i uwierzytelni swoją tożsamość. Uwierzytelnianie może następować poprzez wpisanie hasła, przystawienie karty magnetycznej czy zeskanowania odcisku palca.
Najważniejsze cechy
• Technologia druku – laserowa
• Rozdzielczość druku – co najmniej 600×600 dpi
• Szybkość druku – co najmniej 15 stron /min dla tekstu A4
• Obciążalność – min 10 000 stron/miesiąc
• Koszt druku – maksymalnie 6 groszy za stronę A4 tekstu

• Interfejsy – ethernet

Zamów toner
lub papier

Jeżeli szukasz taniego tonera
i papieru do drukarek,
możesz je u nas zamówić.
Także tusze i cartridge.

Wyślij zamówienie»
 

formularz zamówienia
w formacie pdf